Zašto deci ne treba braniti da se penju uz tobogan?
I dok je većina roditelja navikla da gleda svoje mališane kako se spuštaju niz tobogan ima i onih koji puštaju svoju decu da se penju na tobogan na delu na kome je predvođeno spuštanje. I koliko god da je ova vrsta aktivnosti na toboganima retka deca je jednostavno obožavaju, naročito ako mama i tata brane.
A zašto ne treba deci braniti da se penju uz tobogan razmotrićemo u sledećim redovima.
Razvijanje fizičkih veština
Penjanje uz tobogan na mestu na kome je predviđeno spuštanje od deteta zahteva potpuno drugačiji način korišćenja tela. Koliko god luckasto zvučalo, ovo je odlična vežba. Penjanje ove vrste je veoma fizički zahtevno. Istovremeno je neophodna snaga i u rukama i u nogama. I dok mališan savladava centimetar po centimetar svog uspona čvrsto se držeći za rubove tobogana, nogama se odguruje dajući pogonsku snagu svom telu.
Osim što je fizički zahtevno za dete je penjanje uz tobogan zahteva i potpunu koncentraciju i usmerenost ka cilju. I dok s vremena na vreme baci pogleda ka vrhu tobogana on neustrašivo stremi ka svom cilju.
Susretanje sa rizikom
I dok većina roditelja misli i smatra da dete ne zna za opasnost i rizik koju nosi određena situaciju u koju sebe postavi dete itekako zna i može da proceni. Retko koji mališan će da se odluči na ovu vrstu pentranja uz tobogan ako proceni da ne može ili makar ne napravi nekoliko neuspelih pokušaja pre odustajanja.
Ali ako pogledamo malo šire, rizične su i neke druge sprave na dečijim igralištima poput, vrteške, klackalice, ljuljaške i slično. Decu treba ohrabrivati da rizikuju ali im istovremeno nagovestiti i potencijalne posledice ukoliko stvari krenu po zlu.
Razvijanje socijalnih veština
Uopšte nije retka scena na igralištima u kojoj se jedno dete spušta niz tobogan dok drugo dete želi da se popne na mestu koje je predviđeno za spuštanje. U toj situaciji se mališani susretnu sa potencijalnim sukobom.
U toj situaciji se vežba komunikacija, sukob se rešava dogovorom koji često podstaknu i sami roditelji, naročito kod mlađe dece. Uče se i maniri jer je sasvim normalno da dečak propusti i da prednost devojčici bilo da se ona penje ili spušta niz tobogan.
Susret i nošenje s neuspehom
Dete će se retko kad na ovaj način iz prve popeti uz tobogan. Ovo je odličan način da mališani shvate da im neće sve uspevati iz prve i da ponekada treba pokušati više puta. Ovom igrom uče se upornosti i istrajnosti, vežbaju svoje strpljenje za neke mnogo važnije poduhvate koji ih očekuju u budućem životu. Samo na taj način uspeće u svojoj zamisli da na nekonvencionalan način osvoje vrh tobogana.
Građenje i jačanje samopouzdanja
Svakim novim pokušajem penjanja uz tobogan posle neuspelog pokušaja dete stiče samopouzdanje i pojačava poverenje u sopstvene sposobnosti. I zato nemojte obeshrabriti svog mališana posle prvog, drugog, trećeg neuspelog pokušaja osvajanja tobogana. Njima je neophodno da znaju da mama i tata, baka i deka veruju da će uspeti i tom i pruža dodatni podstrek i daje motivaciju.
Trud je ono na šta ih treba podsticati. Samo će na taj način uspeti da saznaju koliko je njihova snaga i šta sve mogu.
Razvijanje i jačanje timskog duha
Ova aktivnost predstavlja odličnu vežbu razvijanja timskog duha kod dece. Često se dešava da u akciji penjanja uz tobogan učestvuju sva deca koja se zadese na igralištu u to trenutku. Oni će bodriti svog drugara ali i dati mu savete gde je najzgodnije da uhvati ivicu tobogana i kako najlakše da se popne.
Zato sledeći put kada vaš mališan poželi da se popne uz tobogan nemojte mu to zabraniti. Ohrabrite ga, neka proba, možda je to samo prvi korak ka nekim nogo višim vrhovima.
A ukoliko vaš mališan obožava tobogane zašto ga ne biste imali u svom dvorištu.