- Dexy Co Kids | Akcija & Cena
- Proizvodi
- Bebe
- Pribor
- Pribor za hranjenje
Asortimanski proizvodi
Na fotografiji ima više artikala a Vi želite da poručite samo određeni?
Ukoliko želite da poručite određeni model artikla iz asortimana sa fotografije, molimo Vas da na stranici Vaše Korpe, nakon što popunite podatak za isporuku, u polju "Imate pitanje?" navedete koji tačno artikal sa slike želite da poručite.
Kada beba može da počne sa korišćenjem pribora za jelo?
Primetili ste da vaša beba od kako ste počeli da joj uvodite tvrdu hranu želi da dohvati to nešto čime je hranite? Dok god traje hranjenje pogledom i pomno prati svaki vaš pokret? Ukoliko je tako, beba je spremna da se i sama lati kašike i napravi svoje prve korake u procesu koji mi, odrasli, nazivamo samostalno hranjenje.
Pravo vreme da beba uzme kašiku u svoje ruke
Onog trenutka kada vaša beba svojim pokretima prilikom hranjenja pokaže interesovanje za priborom kojim je hranite, odnosno ako tokom hranjenja pokušava da svojim rukicama dohvati pribor i posuđe, spremna je. Najčešće je to period između bebinog desetog i dvanaestog meseca života, tj. kada krene intenzivnije da se razvija fina motorika odnosno, koordinacija oka i ruke. Od pribora za hranjenje, kašika bi, svakako, prva trebala da se nađe u rukama vaše bebe. Beba sa njom prvo dolazi u kontakt i ona je najjednostavnija za korišćenje. Jogurt ili neka druga hrana koja se jede kašikom predstavljaju odličan početak za samostalno korišćenja pribora za jelo. Korišćenje, odnosno učenje pravilnog držanja viljuške i noža dolazi nešto kasnije. Negde oko petnaestog meseca života ta finija motorika i koordinacija pokreta ruku i očiju drastično se poboljšava i tada je već beba spremna da drži i viljušku i nož, naravno neka to bude iz kompleta dečijeg pribora za jeli i pod vašim budnim okom i potpunim nadzorom.
Kašiku unapred napunite hranom, naoružajte se strpljenjem, papirnatim ubrusima i dajte je svojoj bebi u ruke. Ako u prvim pokušajima beba jednostavno ne bude želela da drži kašiku nemojte da forsirate. I jedenje prstima je veoma korisno za razvoj motorike. Učenje će tako možda biti efikasnije i brže. Sve je stvar vašeg osećaja i iskazivanja interesovanja vaše bebe.
Kako odabrati najbolji pribor za hranjenje?
Ponuda dečijih posuda za hranjenje i pribora za jelo je zaista velika i raznovrsna. Međutim, široka i raznovrsna ponuda veoma često može da znači i veću nedoumicu kod roditelja kada je izbor u pitanju. Naročito ako s radi o prvom detetu. Ali neka vas to ne plaši. Veoma brzo ćete ukapirati šta je to što vašem mališanu prija i na koje specifične detalje treba obratiti pažnju prilikom kupovine. Ipak na neke karakteristike vezane za prve pribore za jelo i posuđe svakako ćete morati da obratite pažnju.
Prvi pribor za hranu, konkretno kašika, trebale bi da budu izrađene od mekanog silikona sa kombinacijom nešto čvršćeg materijala, najčešće plastike, koja se nalazi na mestu gde se kašika naleže na dlan. Ove prve kašike za bebe trebale bi da budu male i lagane, prilagođene bebinoj malenoj ručici. Deci u tom periodu izbijaju ili će tek izbiti prvi zubići. Često će se u tom periodu dešavati da kašika više služi kao glodalica, a manje kao pribor kojim se jede. Iz tog razloga materijal od koga se pravi, naročito, prvi pribor za hranjenje treba da bude izrađen od neškodljivih materijala tj. materijala bez sadržaja BPA. Kada budete kupovali pribor za jelo i posude za hranjenje obavezno pročitajte deklaraciju i naročito obratite pažnju na hemijski sastav materijala. Dete će se u početku više igrati i grickati sam pribor nego što će ga koristiti u svrhe za koje je namenjen. Pribor za hranjenje, konkretno kašike, a kasnije i viljuške i noževi mogu da budu izrađeni i od nerđajućeg čelika, ali pribor od ovog materijala treba uvesti nešto kasnije.
Ono na šta sledeće treba obratiti pažnju kada kupujete pribor za jelo za vašu bebu je veličina drške pribora. Ručica vaše bebe neprestano raste i razvija se i vremenom povećava mogućnost hvatanja. Prvi dečiji pribor za hranjenje koji će beba pokušati da samostalno drži u ruci treba da ima u obimu, dovoljno široku dršku. Ona mora oblikom da, skoro idealno, naleže na dlan i svakako treba da bude izrađena od neklizajućih i neškodljivih materijala.
Sa posudama za hranjenje je sličan slučaj. I one svakako treba da budu izrađene od neškodljivih materijala bez BPA. Podloga treba da im bude neklizajuća, naročito kod prvih posuda. Bebi će biti zanimljive, probaće da ih okrenu, prevrnu, odgurnu. Kada ih budete kupovali neka budu, pre svega, dovoljno teške. Na taj način mogućnost prevrtanja i prolivanja hrane svešćete na minimum.
Setovi za hranjenje u sklopu kojih imate pribor i komplet posuda za hranjenje su takođe veoma praktični. Slike omiljenih junaka crtanih filmova čiji se likovi ukazuju nakon pojedene hrane na dnu tanjira mogu da budu sjajna motivacija da vaši mališani pojedu sve što ste im isplanirali za taj obrok.
I da znate, samostalno korišćenje pribora za jelo i posude neće se desiti preko noći. Tek nakon navršenh osamnaest meseci, a češće i kasnije i kasnije, beba ovladava sposobnošću da samostalno drži i koristi pribor za jelo. Isto tako, imajte na umu da beba neće uvek biti zainteresovana za korišćenje pribora. Kao i nama, mnogo će joj biti slađe i interesantnije da zalogaj zgrabi prstićima. Preporuka je, pridružite se.